Dla kogo ogród wertykalny?

Written in

by

Coraz więcej osób pragnie mieć swój własny, pełny kwiatów i roślin dekoracyjny ogród, który z pewnością okażę się odpowiednim do odpoczynku miejscem. Największym problem okazuje się jednak miejsce, a dokładnie jego brak. Idąc z postępem czasu i technologii, z roku na rok, wzrasta zainteresowanie tak zwanymi ogrodami wertykalnymi. Można zobaczyć je w miejscach publicznych, nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz pomieszczeń. Świetnie się prezentują, a ich największa zaleta jest możliwość stworzenia własnego, wymarzonego ogrodu na niewielkiej przestrzeni. Czym są ogrody wertykalne, oraz jak stworzyć je samodzielnie? 

Nowoczesne, oryginalne ogrody, które sprawdzą się na zewnątrz oraz w pomieszczeniu. 

Zainteresowanie ogrodami wertykalnymi jest na tyle duże, że można spotkać się z nimi niemal wszędzie. Upiększają, korzystnie wpływają na jakość powietrza, przyczyniają się do zachowania równowagi w przyrodzie, stając się odpowiednim miejscem bytowania wielu owadów, na przykład pszczół, a przy tym są proste w pielęgnacji i co najważniejsze, nie wymagają dużej ilości miejsca na ziemi. Jak to możliwe? 

Ten rodzaj ogrodu, to nic innego, jak pionowa konstrukcja. Buduje się ją najczęściej ze specjalnych rynien i skrzynek, w których uprawia się różnego rodzaju rośliny. Dzięki szerokiemu wyborowi skrzyń i donic, na pionową uprawę roślin, można wybrać nieco mniejsze rośliny, jak i te duże, które potrzebują dość sporo miejsca aby wytworzyć zdrowy system korzeniowy. Tego typu pojemniki najczęściej mocuje się do ścian, choć za pośrednictwem specjalnych stelaży, można zamontować je niemal wszędzie, nawet na samym środku pomieszczenia. Co można uprawiać w ogrodzie wertykalnym? Czy sprawdzi się on wyłącznie w przypadku roślin dekoracyjnych? 

Rośliny, które z powodzeniem można uprawiać w ogrodzie wertykalnym. 

Projektując ogród wertykalny, warto zwrócić uwagę na różnorodność roślin, jaką można uprawiać w tego rodzaju ogródkach. Świetnie sprawdzą się małe rośliny dekoracyjne, na przykład kaktusy, ozdobne trawy, niewielkie kwiaty, ale i nieco większe jak skrzydłokwiat. Ciekawe kompozycje  można stworzyć wykorzystując popularne, pnące rośliny zielone. W tym przypadku sprawdzi się bluszcz, kapar ciernisty czy popularna hoja. 

Głównym powodem, dla którego warto postawić na ogród wertykalny jest przede wszystkim motyw dekoracyjny. Zielone lub kolorowe ściany, z pewnością staną się niebanalną dekoracją wielu miejsc. Drugi, równie istotnym powodem założenia ogrodu jest oczyszczanie powietrza. Jeśli w pomieszczeniach znajduje się dużo wilgoci, wybór roślin, które pochłaniają wilgoć z otoczenia, ułatwią poradzenie sobie z problemem, oraz zmniejsza ryzyko pojawienia się grzyba lub pleśni. W domowych warunkach, do stworzenia ogrodu wertykalnego doskonale sprawdzą się duże skrzynki i donice, wiszące kwietniki a nawet solidnie zamontowane półeczki, na których wystarczy już tylko poustawiać wybrane przez siebie rośliny. 

Jeśli marzysz o pięknym, nowoczesnym rozwiązaniu, to ogród wertykalny, z pewnością pomoże Ci spełnić to marzenie. 

Tags