Żywe rośliny pozwalają tworzyć w biurach atmosferę sprzyjającą lepszej produktywności. Spełniają więc zarówno funkcję dekoracyjną, jak i użytkową. Ze względu na specyfikę pomieszczeń biurowych, wybór kwiatów i roślin na ogrody wertykalne powinien być w ich przypadku dokładnie przemyślany. Jak organizować rośliny doniczkowe w przestrzeni biurowej? Na co zwrócić uwagę planując ogrody wertykalne?

Po co kwiaty i ogrody wertykalne w biurze?

Kwiaty do biura Kraków, zarówno ustawione na podłogach i parapetach, jak i zaaranżowane w efektowne zielone ściany, stanowią coś więcej niż tylko ozdobę. Chociaż może się wydawać, że dbanie o żywe roślinny w przestrzeni biurowej może być kłopotliwe, to jest to wysiłek, który się opłaca.

Zielone i kwitnące rośliny pozwalają tworzyć przyjazną atmosferę, którą docenią zarówno pracownicy, jak i odwiedzający biuro klienci. W zielonym biurze wzrasta produktywność, pracownicy mają lepszy nastrój, poprawia się również jakość powietrza. Nie należy zapominać również o dekoracyjnym wyglądzie roślin doniczkowych, pozwalających na szybką poprawę estetyki wnętrza.

Kwiaty do biura Kraków – jakie wybrać?

Wybierają kwiaty, trzeba pamiętać o szczególnych warunkach ich uprawy w warunkach biurowych. Rośliny w takich miejscach mogą mieć nieco mniej naturalnego światła oraz mniej miejsca, niż w domach. Lepiej wybierać gatunki jak najmniej wymagające, zwłaszcza jeśli chodzi o pielęgnację.

W dużych donicach, ustawianych na podłodze w kącikach wypoczynkowych lub miejscach, w których przyjmowani są klienci, sprawdzą się fikusy, monstery i rośliny z rodziny ananasowatych. Na biurkach, parapetach i naściennych kwietnikach, w zależności od poziomu nasłonecznienia, dobrze wyglądać będą paprocie, bluszcze lub storczyki. Można również przygotować kompozycje z sukulentów, które sprawdzają się świetnie w warunkach biurowych, o ile nie muszą konkurować o światło z innymi gatunkami.

Jak aranżować ogrody wertykalne?

Ogrody wertykalne (https://roslinydlabiura.pl/uslugi/ogrody-wertykalne/) to nic innego, jak rośliny doniczkowe, zielone lub kwitnące, zaaranżowane w efektowne, zielone ściany. Tworzenie ogrodów wertykalnych w biurach jest szczególnie uzasadnione ze względu na oszczędność przestrzeni, jaką pozwala osiągnąć takie rozwiązanie. Rośliny umieszczane są jedne nad drugimi, nie zajmując znacznych powierzchni na blatach, parapetach i podłogach.

W ogrodach wertykalnych rośliny mają jednak dość ograniczone zasoby, ze względu na mniejszą ilość miejsca, gleby dla systemów korzeniowych oraz ograniczony dostęp do światła. Z tego względu na pionowych, zielonych ścianach najlepiej sprawdzą się wszelkiego rodzaju pnącza, a także gatunki o niewielkich wymaganiach glebowych. Dobrym pomysłem będą filodendrony i scindapsusy, z których można stworzyć bazę dla całej kompozycji. W ogrodach wertykalnych dobrze czują się również storczyki i przedstawiciele rodziny bromeliowatych, o niewielkich wymaganiach dotyczących podłoża i długim okresie kwitnienia.

Niezależnie od tego, jakie rośliny zostaną wkomponowane w ogrody wertykalne (https://roslinydlabiura.pl/uslugi/ogrody-wertykalne/), trzeba pamiętać, że podstawą ich efektownego wyglądu jest właściwa, regularna pielęgnacja. Poza podlewaniem, odpowiednim dla potrzeb wybranych gatunków, niezbędne jest również ich nawożenie i przycinanie. Nieco uwagi należy poświęcić również usuwaniu zwiędłych liści i przekwitłych kwiatostanów. Efekty, jakie można uzyskać, są jednak z pewnością warte tej pracy. Wyjątkowość zadbanych roślin i ścian zieleni w biurze docenią nie tylko pracownicy, lecz również klienci. Oryginalna ściana zieleni może stać się wizytówką biura.

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *